Är alla påstådda medium falska? del 2
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Diskussionen
Är alla påstådda medium falska?
…är snart 350 inlägg lång. För att förhindra att webbsidan blir långsamma väljer jag därför att dela av tråden här. Fortsätt gärna diskutera ämnet i den här nya tråden, så stänger jag den gamla.
John Houdis första inlägg i den gamla tråden såg ut såhär:
---
Påstådda mediet Sally Morgan avslöjades nyligen med en trolig hot reading på en storseans i England.
I den här tv-debatten diskuterar de två programledarna om detta med påstådda mediums äkthet och om de är på riktigt eller falskt.
I studion finns ett påstått medium samt även illusionisten Paul Zenon, som började sin karriär som påstått medium och lärde sig cold reading-teknikerna.
Att se Paul Zenon göra cold reading-tekniken Barnum-uttalanden på programledarna är en fröjd att se. Till och med det påstådda mediet i studion blir imponerad.
OBS: Du kan inte läsa tråden förrän du har röstat i frågan. Vet… inte varför det är så, men du kan ju alltid svara "Frågan är felställd".
/ Per
Sajtvärd för Skepticism