Skepticism iFokus

Skepticism

Etikettvetenskap
Läst 4211 ggr
piotrr
0

Mobilen i mikron

(Om mobiltelefonen i mikrovågsugnen skrev maria-svensson såhär)

> "#43 nix det kommer inte att gå ringa till mobilen, testa själv..

(och jag svarade:)

Jag har testat med flera olika mobiler och vet alltså mycket väl vad resultatet blir*. Varför testar inte du, så kan vi diskutera erfarenheten efteråt? Du kanske lär dig något.

Övriga deltagare får också gärna testa: Lägg er mobiltelefon i mikrovågsugnen, stäng luckan och försök att ringa till telefonen. Eftersom mobilsignalen består av mikrovågor, och eftersom ugnen värmer mat med hjälp av mikrovågor bör väl ugnen blockera telefonsignalen så som maria-svensson tror… men vad tror du? Och vad hände när du testade? :)

* Ännu en påminnelse om att ugnen bara skall vara stängd, INTE PÅ, när du testar.

/ Per

Sajtvärd för Skepticism

Klass
0
#1

Om man lägger in lite kall mat tillsammans med telefonen så kanske telefonens mikrovågor kommer att värma maten. Tungan ute

piotrr
0
#2

Kanske. Det beror på om luften i mikrovågsugnen jämnar ut temperaturen med maten snabbare än vad maten absorberar mikrovågorna. :) Men lite, lite varmare kommer det att bli, åtminstone en stund.

/ Per

Sajtvärd för Skepticism

[Starman]
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#3

#1

Mythbusters testade en gång att koka ett ägg med hundra mobiltelefoner som ringdes upp i exakt samma sekund. Ägget var okokt efter att de ringt upp.

Synd, för jag hade velat se vidare studier, exempelvis; kan 1000 mobiler pochera ett folieinlindat ägghuvud? JK.

(Edit, detta skedde givetvis inte i en mikro utan i ett större rum, men ägget låg under hundra mobiler)

[TristanChi]
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#4

Jag har testat.

chik
0
#5

Jag har testat..

Lena.P är jag i verkliga livet.

DrSadako
0
#6

Påminner mig om det kul experimentet med en trasig glödlampa (ej lågenergi) och ett glas vatten (inte glödlampa i såklart) som placeras på snurrtallriken i mikron.

piotrr
1
#7

Det verkar inte som att maria-svensson har testat ännu.

/ Per

Sajtvärd för Skepticism