Chiliodling!
radio och jag började prata om chiliodling i en annan tråd.
Själv odlar jag sydamerikansk (Chile, Peru) gul chili, även kallad Aji Amarillo. Den ser ut såhär:
/ Per
Sajtvärd för Skepticism
Och så här ser det ut när man har använt den i en underbar peruansk kycklinggryta som jag tyvärr fortfarande inte minns namnet på, trots att jag har frågat och fått svar om det fyra-fem gånger. :D
/ Per
Sajtvärd för Skepticism
Snyggt! Mina (eventuellt biodynamiska*) frukter kommer dock bli ännu större och ännu finare. Har tidigare haft några plantor chili på friland, men odlingen till våren kommer bli på ballkong. Har tänkt skaffa en pall och ett par pallgragar.
*) Biodynamsik odling innebär en hel del riktig hokus-pokus, men även saker som man kan anse vara bra, inga bekämpningsmedel, ingen konstgödsel etc. Om jag kör min odling efter alla de regler som finns så är det inte för att jag tror det ger bättre resultat eller för att det är nyttigare, utan helt enkelt för att det kan vara kul att lära sig mer när jag ändå sätter spaden i jorden.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
Dessa växer i kruka hemma hos oss. Första året var de inte så stora, men det känns som att plantorna producerar större frukter år efter år.
/ Per
Sajtvärd för Skepticism
Är det samma plantor du övervintrar? Jag har bara tänkt mig dem som ettåriga, men klart, jag har bara haft på friland.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
Exakt - första stora insikten med chiliodling är att plantorna är mångåriga! Vi beskär dem hårt, men stammen blir vedartad och tjock under andra året. Eller, om man har riktigt gröna fingrar, redan första året.
/ Per
/ Per
Sajtvärd för Skepticism
Chili är gott och jag brukar göra chiligryta som är helt underbar att äta. Chili ska vara bra för matsmältningen.
Chili är roligt rent biologiskt också! Frukter blir ju röda för att visa att de är söta och mogna, för att fåglar etc skall sprida fröna.
Där chilin växer vilt finns många fröätande möss, vilka äter både frukt och frön. Chilin har ett smakämne som mössen känner av, men fåglar känner inte den starka smaken. För fåglar smakar frukten sött, medans mössen lämnar chilin ifred.
Det används ibland i fröblandingar när man inte vill att möss skall äta t ex talgbollar.
Mycket intressant, Trilobite, det visste jag inte!
/ Per
Sajtvärd för Skepticism
#7
Kul, typsik kunskap som jag gillar :-)
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/

Det är skördeand hemma hos oss nu. De flesta amarillos och piri piris har mogna. Inte så många jalapeños detta år tyvärr, misslyckades med omplanteringen och av de nya habaneros vi sådde har bara en enda orkat upp. Men det är roligt att odla och nästa vår tar vi nya tag. :)
PS, piotrr gör en chili som är helt dunder.
#10
Odlar du inomhus och flerårigt?
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/

#11 Både och. Vi saknar tyvärr balkong men har breda fönsterbrädor och ett soligt fönster. När jag fick reda på att man inte behöver så nya plantor varje år nöjde jag mig med att beskära ettåringarna kraftigt och plantera om dem i ny jord.

Vilka fina! Jag slängde lite paprikafrön i en kruka när jag grillade en kväll, nu har det kommit upp grejer där. Vi tänkte prova chili i år, men det blev aldrig av pga den sena våren och ett jobbyte. Tar gärna emot tips på enkla chilisorter att prova med.
Jag odlar också chili i olika form, färg och styrka och brukar göra en underbar röra som jag har i burk och räcker hela året som krydda i olika maträtter
/Maria

Nejmen hörni, nu får vi ju skapa en recepttråd! Jag tänkte prova göra rabarber-chutney i helgen.
#16
Lite sent nu, men till nästa år om du vill ha rödare rabarber. Täck dem!
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/

#17
De var täckta i våras. Ska de vara täckta hela säsongen?
#18
Vet inte, jag bara råkade läsa det i någon Hemmets Journal i ett väntrum. För att få vit sparris har jag kupat, alltså täckt, ända från att skotten syns till skörd.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
radio,
Blev du inte skeptisk till det påståendet? :)
Varför täcker man grödor? Är det för att skydda dem från regn och djur, eller för att de skall hålla värmen, eller är det för att skydda från solen? Kanske för att hålla kvar fukten? Eller vad?
/ Per
Sajtvärd för Skepticism
Därför blir jag lite skeptisk till att täcka rabarber för att få dem rödare
Rabarber borde väl fungera som sparris och andra grönsaker att "inget ljus" ge blek eller vit färg.
Potatis som får solljus på sig blir gröna t.ex.
/Maria

Täcker man rabarbern i tillväxtskedet på våren blir den enligt uppgift lite spädare och inte så träig. Om det stämmer eller ej kan jag inte meddela, eftersom ståndet sedan vissnade i torkan. Igår rensade jag dock bort allt som dött, och nu ser det ut som i våras igen. Märkligt.
#20
Nja, sparris täcker man för att de inte ska få sol och bli gröna. Det borde vara detsamma med rabarber. Den röda färgen i rabarber har knappast med sol och klorofyll att göra.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
Nu har chilin jag fick av en forumit (tack!) åkt ned i jorden. I andra krukor planterade jag paprika och spansk peppar, frön från frukter jag köpt på ICA.
Halva portionen skänkt chili har jag sparat i kylen.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/

En intressant tråd..mycket läsvärt..

Jag vill också prova chili! Kan man odla inomhus året om, eller är man hänvisad till andra breddgrader eller våren?

#2
Hm. Aktiverar du gödsel genom att gräva ned det inuti kohorn vid fullmåne också?
#27
De jag nu planterade får stå ut(!) med konvetionell metod. Får se hur jag gör i vår, men det är inte omöjligt att det blir biodynamsikt med kohorn och djurmagar när himlakropparna står rätt. Risken är dock att det blir problem med anskaffning av godkända frön och planteringsjord. Jag har ännu inte vågat att helt sätta mig in i antroposofernas minst sagt udda världsbild.
Om så lovar jag att rapportera med odlingsdagbok.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
Odlar man chili inomhus får man inte glömma att pollinera blommorna för hand med en pensel eller dylikt. Själv var jag väldigt frustrerad att chiliplantan jag fick förra hösten av en vän bara fick blommor som dog. Första gången jag pollinerade dök det dock upp tre små fina frukter som jag gjorde en chili sin carne av! Har kommit en massa blommor igen, borde ta och pollinera på nytt.
#22 Vad jag har hört så gäller det att skörda rabarbern innan blommor bildas/slår ut om man vill undvika träig smak. Men genom att täcka rabarbern kanske man förhindrar blommornas tillväxt på något vis?
_No way! Yes way!
Och note to self - klia dig inte i ögonen efter att du hackat chili. Även om det gått flera timmar och flera handtvättar. Aj aj…
_No way! Yes way!

#29-30
Min man frågar om de är kompatibla med självpollinering? Han säger att en del växter liksom blir inavlade om man pollinerar dem med sig själva.
Ögonkliningslärdomen drog jag förra helgen.
#31 Självpollinering som i att bara peta runt i en blomma, eller självpollinering som i att peta runt i blommor på en och samma växt? Själv har jag bara en liten växt (vet ej sort), och där har det funkat bra. Vad är det som ska ske vid inavel? Mindre/inga frukter?
Ögonkliajaj-oskulden tog jag för ett par år sedan - då dock i samband med att jag hackade. Kunde inte se riktigt på en timma och hade svenont. Trodde inte det skulle vara någon fara denna gång, men tji fick jag.
_No way! Yes way!

Självpollinering på samma växt, menade han. Om det funkat för dig och din chili bör det ju funka! 
Jag kan även varna för att få sperma i ögat, det är ungefär samma som chili-happeningen.
#33
"Självpollinering på samma växt, menade han. Om det funkat för dig och din chili bör det ju funka!"
Jag fick intrycket att frukterna blir konstiga, men resultatet om det inte fungerar är alltså att det inte blir någon frukt alls?
"Jag kan även varna för att få sperma i ögat, det är ungefär samma som chili-happeningen."
Om jag någon gång får in en sådan fullträff, får det vara värt det.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
#33 Ska tänka på den. Jag är dock duktig på att ducka undan eller på annat vis undvika detta.
#34 För fullträff rekommenderas det att se till att placera ansiktet inom en lämplig behållares skvättzon.
Jag är också lite nyfiken på om det blir deformerade, muterade eller inga frukter. Dags att pollinera lite chiliblommor nu innan läggdags!
_No way! Yes way!

Jag vet faktiskt inte hur det skulle te sig om blommorna inte var kompatibla med självbefläckelse. Ska fråga lite närmare.

De första blommorna brukar visa sig innan det är för kallt för att ha fönstret öppet för jämnan och då pollinerar vi med tops. Vi har flera plantor av samma art så jag hoppas att den genetiska variationen skall vara tillräcklig. Vi får iaf mycket frukt på plantorna. Jag har märkt att de är självpollinerande till viss del, åtminstone piri pirin som kommer med mycket frukt även om jag glömt att pollinera blommorna. På sommaren har sett söta små blomflugor som hovrat runt blommorna och jag hoppas att de också hjälper till med pollineringen.
Nysådda plantor kommer i blom ganska sent eftersom de måste växa upp först men år två brukar blommorna komma redan i mars om man beskär och planterar om i februari. Vi har nyligen skördat en del amarillos och de blev riktigt stora.
Jag sår i torvbriketter på våren. Placerar briketterna i miniväxthus som får plats på fönsterbrädan. När plantorna fått 5-6 blad ungefär brukar jag skola ut dem i små krukor och låta dem stå soligt med en plastpåse över.
Vi har fått en liten mutant, men det är svårt att säga om det beror på avelsmetoden eller om det bara är ett helt vanligt freak. :)
Och angående chili et cetera i ögonen måste jag säga att det finns värre ställen att få chili på. Ställen som det inte alls gör lika ont med sperma, av någon anledning. Ja, jag talar naturligtvis om näsan.
/ Per
Sajtvärd för Skepticism
Några av de frön jag i inlägg #24 sa att jag planterade har börjat gro, samtliga tre sorter. Det har nu gått åtta dagar, av vilka flera har varit soliga.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/

Vad fränt! Kan du ta med några frön om du kommer hit på spelträff, Per?
Det kan jag absolut göra. :)
/ Per
Sajtvärd för Skepticism
Jag odlade min planta direkt från frön och har en snäll iller som grävde ur typ allt så jag har ingen ANING om vad jag har kvar, ska ta kort så kanske någon kan ge mig ett svar :)
#42
Illern grävde i krukan, men något växer fortfarande alltså? Om det bara är en liten planta är det nog svårt att reda ut vad det är, men ta en bild så kanske chiliproffsen här i alla fall kan säga om det möjligen är chili.
Min egen odling rullar på, burken med piotrr:s frön innahåller nu tolv små plantor, fem-åtta centimeter höga. Några har jag pillat bort då de kommit för nära andra, och minst ett par små groddar tycker jag mig se.
Stängde precis av elementet under plantorna, antar att de inte vill ha mer värme än nödvändigt.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/

Posta gärna ett kort på den busiga illern. :)
#43 Nej den har frukt, jag odlade den i våras, nu är det blommor så det står härliga till igen. Så jag vet att det är en chili men inte vilken sort.
#44 haha ska göra det så fort jag sitter på rätt burk.
Färgstarka pepparfrukter
I dagens DN, om utställningen "Het höst" på Bergianska trädgården i Stockholm.

Riktigt som på bilden är inte min chili ännu, men om ett år kanske…
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
Som utlovat bilden på illern, taget av uppfödaren SaraE på iFokus.
Bra grönsak….
""Genom att studera chilipeppar kan två forskare vid universitetssjuhuset i Lund nu förklara hur det smärtstillande medlet paracetamol fungerar. Paracetamol är den verksamma substansen i bland annat alvedon och panodil, men trots att ämnet använts i 100 år har man hittills inte vetat varför det hjälper mot smärta."
Lena.P är jag i verkliga livet.
#48
Kul, tack för infon! Jag letade lite och hittade ett par sidor om det du tog upp:
- Chilipepparforskning öppnar för bättre smärtlindring
- TRPV1 in Brain Is Involved in Acetaminophen-Induced Antinociception
Det här var kul! (från första länken)
"Paracetamol är nära släkt med acetanilid som användes mycket inom färgindustrin på 1800-talet. Av en slump märkte man inom industrin att detta ämne kunde dämpa smärta och sänka feber. Eftersom acetanilid också är giftigt blev det släktingen paracetamol som utvecklades till ett storsäljande läkemedel"
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
Radion..vad du kan..
jag som bara skulle vara snäll
Nu försöker jag ju förgifta er
Lena.P är jag i verkliga livet.
#50
Men paracetamol (Alvedon etc) är inte direkt giftigt, även om det som de flesta läkemedel kan ha biverkningar. Man använde det istället för acetanilid.
--------------------------------------------
Medarbetare på skepticism
http://skepticism.ifokus.se/
okej.alvedon kan jag inte äta..
Men den lilla glada värktabletten. Impren den är min bästa vän..
ja jag är inte insat o inte kemist…
Men intressant vad vi stoppar i oss…
Lena.P är jag i verkliga livet.
