Skepticism iFokus

Skepticism

Etikettövriga-frågor
Läst 1146 ggr
Joppo
1

Prova på att vara medial!

https://www.sv.se/sv/Hemsidesmallar/Avdelningar/Vast/Sok/?DBID=d7a74e51-8d3f-436a-98a9-cc63ae064e01&avdelningid=140&arrid=174572&nosecure=true

Av nån outgrundling anledning dök denna kurs upp som ett sk föreslaget inlägg i min FB-feed. Nu vet jag inte riktigt hur denna skola finansieras, men om det är kommunella eller statliga pengar som används är det rätt illa.

Klass
3
#1

Det står att det kostar 1000 kr, så jag antar att de som deltar finansierar.

gant
1
#2

I och med att Studieförbundet Vuxenskolan är inblandat är det med säkerhet skattesubventionerat. Studeförbundens verksamheter bedrivs inte på kommersiell basis. De lever på att de kan få statsbidrag för alla sina aktiviteter som kan anses folkbildande. Oavsett om det handlar om dans, språk, knyppling eller sånt här trams.

Verum
1
#3

Det är tydligen inte första gången: http://www.sturmark.se/?p=241 Skrämmande.

OlgaMaria
1
#4

Jo, Vuxenskolan drivs till viss del med hjälp av bidragspengar från kommun, landsting och stat. Nu har de ju förvisso otroligt mycket kurser av alla de möjliga slag, det är nog svårt att dra en gräns för vad som är ok och inte. De flesta kurserna är ju inriktade på personliga intressen/hobbys och ens privatliv. Vill man lära för att få ett jobb väljer man nog en annan skola. 

Jag kan ju tycka personligen att jag inte vill stödja new age-kurser, men alla de andra kurserna leder ju inte direkt till något produktivt det heller, så varför ska jag stödja det? Det ger iofs arbetstillfällen till många lärare.

/ OlgaMaria, sajtvärd på Allergier iFokus

Joppo
7
#5

Jag gillar i varje inte att mina skattepengar används för att lära ut rent hittepå. Då finns det betydlig viktigare saker att spendera dem på. Om nu man nu vill anordna sånt här så bör det göras i privat regi.