# Pyramider i Antarktis?
Author: vallhund

Roande läsning som jag hittat på en annan iFokussajt.

http://ewao.com/2017/08/18/enormous-pyramid-just-discovered-in-antarctica-could-change-how-we-look-at-history-forever/

## Comment 1
Author: ru4real

Är det det här berget du syftar på? http://www.iflscience.com/editors-blog/the-truth-about-the-mysterious-pyramid-discovered-in-antarctica/

## Comment 2
Author: ru4real

Är det det här berget du syftar på? http://www.iflscience.com/editors-blog/the-truth-about-the-mysterious-pyramid-discovered-in-antarctica/

## Comment 3
Author: vallhund

Samma bilder. Artikeln jag länkade till gav mig lite von Däniken känsla.

## Comment 4
Author: NiklasTyreso

Ibland har berg pyramidliknande form och är de dessutom täckta med snö kan snön jämna ut ojämnheter och få sidorna att se mer symmetriska ut än vad som är fallet om man tar bort snön.

## Comment 5
Author: Farwuq

Man kan bli lätt lurad av sådana här bilder, de finns och dyker upp då och då från olika platser över hela världen.  
Ofta är det tagna i "rätt vinkel" för att en önskad effekt ska uppstå.  
Jag - personligen - skulle gärna få se en rad bilder tagna från åtminstone fyra till åtta vinklar, d.v.s.  i alla väderstreck.   
  
Sedan givetvis en undersökning på marknivå där man granskar objektet. Är de solid granit så är det ett berg. Är det däremot murat av symmetriskt sammanfogade block, så är det riktigt intressant, och bör undersökas så djupt det bara går.
