# Marilyn Monroe - mördad?
Author: [Borttaget]

Låt oss titta på ett annat historiskt fall med gott om detaljer, Marilyn Monroes död. På president Kennedys födelsedag sjöng Marilyn Monroe "Happy Brithday" för att vinna tillbaks presidenten, som då hade skaffat andra älskarinnor. Älskarinnor som det inte alltid gick bra för. Bl a blev Kennedys älskarinna [Mary Meyer mördad](http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Pinchot_Meyer#Murder) 12 oktober 1964 med ett skott i bakhuvudet och ett skott i hjärtat.  

Om vi ser till Marilyn Monroe, tror du då ett av följande:

\* Självfallet tror du på myndigheternas offciella historia att Monroes död var "_probably suicide_" / troligtvis självmord.

\* Du tror att Monroe blev mördad i en konspiration.  
\* Annat  (ange själv)  

Ännu [en bok om Marliyn Monroe](http://www.dailymail.co.uk/news/article-2630449/EXCLUSIVE-Bobby-Kennedy-ordered-Marilyn-Monroes-murder-lethal-injection-prevent-revealing-torrid-affairs-RFK-JFK-dirty-Kennedy-family-secrets-new-book-claims.html) har kommit ut, denna gång läggs inte skulden för mordet på FBI, utan på bröderna som delade på henne.

## Comment 1
Author: Neutralis

Jag tror det var du... Allt tyder på det.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Finns det verkligen inte en separat sajt för förvirrade konspirationsteoretiker och galna konspirationsteorier?

## Comment 3
Author: ru4real

Vad tror du? Sluta kasta ur dig en massa frågor utan att säga vad du vill. Din retorik börjar bli ganska tröttsam vid detta laget.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Varför är ni så elaka vid huygens? Har denne gjort er något eller? Gillar ni inte det denne skriver, så läs inte.

## Comment 5
Author: Neutralis

#4 Det är väl för mycket begärt att du ska förstå varför vi reagerar på hans trollande... Eller? Du förstår absolut ingenting varför vi inte tar honom på allvar?

## Comment 6
Author: Klass

Jag förstår inte vad anledningen skulle vara att mörka om hon blev mördad.

Det är väl inte helt ovanligt att kända och färgstarka personer har tagit livet av sig genom åren?

## Comment 7
Author: Gesus Pettersson

Väntar otåligt på Huygens inlägg om att "vi" inte varit på månen...

  

#4 Jag har förresten en konspirationsfråga här

Var tog din ursäkt vägen Mia - den du lovade mig när jag visade var Magi-cats namn stod skrivet..?

Är det några/någon som dolt den eller så - för jag kan inte hitta den..?

## Comment 8
Author: JonasDuregard

_**Håll er till ämnet nu.**_

## Comment 9
Author: Em_

Jag tror det var FBI. De förutsåg hur stort internet skulle bli och att alla deras komplotter skulle läcka ut. De såg till så att kända personer som Kennedy, Monroe med flera dog under mystiska omständigheter. Nu när internet har slagit igenom och förenar skeptiker har de specialagenter som drar upp de här gamla fallen för att distrahera oss från deras aktuella konspirationer! 😎
