# Räkneförmåga o bias?
Author: vallhund

Mycket intressant lyssning på http://sverigesradio.se/sida/avsnitt/259964?programid=406 ca 01.50.

Ju bättre räkneförmåga desto bättre förmåga att frånse från fakta. Inställningen till rätten att bära vapen t ex.

## Comment 1
Author: JonasDuregard

Här är studien:

http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract\_id=2319992

Dock ser jag det inte som att högre räkneförmåga ger sämre resultat på räkneuppgifter där resultatet motsäger ens övertygelser, det handlar snarare om att det är större ideologiskt grundad spridning i gruppen med hög räkneförmåga - men över lag svarar de ände rätt oftare.

## Comment 2
Author: gant

Jag noterade två saker. 

1\. Av rapporteringen (och av videon nedan) kan man få intrycket av att det var samma personer som svarade på två olika frågeställningar. Men så tycks det inte ha varit. I rapporten sägs (vid Figur 3) "Subjects were assigned to one of four conditions". Man har alltså jämfört två olika grupper.   

2\. Det framgår inte av undersökningen riktigt hur frågan om vapenkontroll ställdes. Det framgick väldigt tydligt att "krämfrågan" var att se som ett matematiskt problem och att de - som hade förmågan - försökte betrakta det som ett sådant. Men det syns inte riktigt hur bakgrunden till vapenfrågan beskrevs. Det hade varit intressant. 

Uppfattade de som svarade på den frågan att det var frågan om ett matematiskt problem eller kunde de tro att frågeställarna var ute efter något annat?

En helt annan slutsats, som man skulle kunna dra av undersökningen, är väl att folk som är tillräckligt matematiskt bevandrade kan - om de så vill - kontrollera sina första "troliga" resultat. Men om det första resultatet redan bekräftar deras övertygelse ser de inte någon anledning att kontrollera saker mer noggrannt.  

Bifogar en liten video som förklarar lite mer noggrant hur det hela utfördes.

## Comment 3
Author: JonasDuregard

En annan intressant fråga är ju vad som är rätt svar på frågan, och framför allt om svaret är statistiskt signifikant.

Om man använder ett enkelt Chi2 test så blir svaret att sannolikheten givet 0-hypotesen hamnar under den magiska 5% gränsen. Men om man använder ett mer exakt [Fisher-test](http://en.wikipedia.org/wiki/Fisher%27s_exact_test) så hamnar sannolikheten på 5.7% 🙂.

Så rätt svar kanske ska vara att det inte går att dra en välgrundad slutsats från tillgänglig data 😃.

Det krävs dock att man har MYCKET goda räknekunskaper om man ska räkna ut ett Fisher-test för hand (eller klarar någon här att räkna ut 298! i huvudet), själv använde jag den här praktiska sidan: http://graphpad.com/quickcalcs/contingency1.cfm
